Головна » Статті » Спінінгова ловля

Джиг-спіннери. Різновид джигових приманок

 Воблери, силікон... Знову силікон, воблери... Цей невеликий список можна продовжити ще й дорогими спінінгами - "власне для ловлі цими приманками". Вже скоро не буде про що писати, все і так розкладено по поличкам від "А" до "Я". Свою статтю я пропоную тим хто хоче обманути рибу, можливо маловідомою для себе приманкою. Для мене, нове не означає - космічні технології з космічними цінами. Нове - це добре забуте старе...

  Воблери, силікон, блешні а також інші приманки, безперечно, уловисті, але не будемо забувати, що підбір "робочої" приманки - тільки одна зі складових успіху. Рибалка - це не тільки гарний улов, але і постійне пізнання чогось нового, раніше невідомого.

 

Отже мова буде йти про джиг-спіннери. Потрібно сказати, серед закордонних рибалок, вони користуються набагато більшим попитом, ніж у нас, але помаленько народ взнає, що джиг-спіннери - чудово підходять для ловлі в наших водоймах.

Існує чотири типи джиг-спіннерів: вертушка з грузилом-головкою (найбільш поширений тип), спінер-бейт, тейл-спінер, базз-бейт. На сьогоднішній день з'явилися "новинки" - джиг-головки типу "поні", "морський коник" і т.д. Але в кожної приманки є свої недоліки і переваги...

  Основна (і обов'язкова) деталь джиг-спіннерів - це пелюстка. Власне, обертальна, тому, що коливальна не володіє потрібними властивостями, які полягають в наступному: пелюска повинна обертатися на кожній фазі руху приманки (горизонтальній, вертикальній, похилій) і виконувати декілька функцій: приваблювати хижака здалеку, підвищувати загальну чутливість снасті при проводці, створювати ефект "парашута" при падінні на дно, створювати додаткову гру приманці в цілому. Переважно, пелюстка - це змінна деталь. Далі розглянемо кожен вид джиг-спіннерів окремо.

Спіннер-бейт

Він складається з дротяного жорсткого каркасу, вертлюжка, на якому крутиться пелюстка, а також грузила-головки з гачком. На гачку монтується силіконова приманка, або силіконова "юпка". При потребі, можна змінити джиг-головку на більш важку, або легку, прикріпити спереду приманки грузило-чебурашку через завідне кільце. Пелюстка також легко змінюється через завідне кільце.
Спіннер-бейти були створені американцями для ловлі басса, але тепер і у наших водоймах почали ловити на них окуня, щуку, судака, а тепер форель, сома і т.д...

  Спіннер-бейти мають багато переваг: відчутна "безпечність" (слабка зачіплюваність), не перекручує ліску, можна використовувати грузила різної ваги, які не будуть заважати пелюстці обертатися. Можна припустити, що хижак буде атакувати пелюстку, але на практиці доведено: ця думка хибна. Втім це давно відомо. А також відомо, що велика частина покльовок припадають на фазу падіння приманки на дно. Пелюстка, що обертається сповільнює падіння, і тим самим, дає більше часу хижаку для атаки.

  Переважно, спіннер-бейтами ловлять на ділянках водойми, де розрослась вертикальна рослинність, наявний очерет, коряги. Тому основні проводки - рівномірна і нерівномірна. Джигова підходить лиш тоді, коли дно відносно чисте. Правильний вибір ваги, кольору приманки, типу обертання пелюстки (повільне чи швидке, з більшим відхиленням чи з меншим), а також проводки - це ключ до успіху.

Тейл-спіннер

Доволі своєрідна приманка, що включає в себе обертальну пелюстку. Тейл-спіннери бувають різні: на джиг-приманці або на "чебурашці", на тілі воблера (пелюстка розміщена в задній частині), і т.д. В продажу їх багато, але виготовити таку приманку доволі легко, і працювати вона буде відмінно. Тейл-спіннером можна ловити там де інші приманки "відпочивають". Наприклад, у вікнах серед густої рослинності чи ряски. Техніка ловлі проста: точне закидання у "вікно", контроль над тонучою приманкою. Якщо не має покльовки на падінні, то вимотуємо тейл-спіннер, звільняємо від водоростей - і вперед, до іншого вікна.

Що стосується виготовлення тейл-спіннера, то точність в збірці позбавить від неприємних перекручувань і залипань. Пелюстку використовуємо №1-3. Зрозуміло, чому - менший номер не дає помітного ефекту "парашута", а №4 і більше - ускладнює проводку. На мою думку оптимальний і універсальний розмір №2.

Всім відомо, що окунь любить оберталки, і на джигові приманки клює непогано, а якщо поєднати два в одному, то він взагалі шаленіє! Те ж саме можна сказати і про інших хижаків. 

Ось, наприклад, сом. Частенько зустрічаю публікації рибалок з словами, що, мовляв, ловлять сома на вертушки з грузилом-головкою (про них пізніше), і власне під час падіння на дно. Добре, але тейл-спіннер, навіть краще! Але дивно... Сома, як правило ловлять на течії, де ефект "парашута" інколи навіть зайвий...

Базз-бейт

Фактично, той самий спіннер-бейт. Основна відмінність - пелюстка особливої форми, яка при проводці виносить приманку на поверхню водойми і активно "хлюпає". Погодьтесь, це дає нові можливості і велике поле для експериментів, (взагалі поле джиг-спіннерів у нас майже вільне). Можна ловити в неглибоких заливах, перескакуючи приманкою перешкоди.

В силу багатьох обставин (зміна погоди, пори року, рівня води в водоймі і т.д.), риба інколи віддає перевагу явно вираженій вертикальній складовій у проводці приманки. Тут і приходить на допомогу базз-бейт. Слід сказати в закордонних "братів по вудилищу" така приманка давно показала свою уловистість.

Блешня з джиг-головкою

Можливо хтось не знав, що це сама відома у нас приманка, що відноситься до джиг-спіннерів? Можливо. Про неї я напишу зовсім не багато. Це вертушка з грузилом, розміщеним перед пелюсткою.

   Так, пелюсток обертається коли сама блешня йде на дно. Але потрібна ще й правильна проводка. Про базові мова не йде, але вони також дуже ефективні в свій час. Добре вести приманку не дуже короткими кроками, в десяток-два сантиметрів, черкаючи грузилом за дно, але щоб гра пелюстки була неперервною, або збивалася тільки на долі секунди.

Трапляється, для підвищення ефективності роботи вертушки на трійник вдівається силікон або "муха" з пір'я. Для придання блешні якостей "незачіпляйки" трійник заміняють одинарним гачком або оффсетним гачком. До теми не відноситься, але я рахую що трійники тільки зайвий раз травмують рибу. Краще один гачок, але гострий та міцний.

   Описані мною джиг-спіннери зовсім не потребують елітних надчуттєвих спінінгів. Головне - це наближеність діапазону тесту спінінга до ваги приманки, адже джиг-спіннери (особливо спіннер-бейт, і базз-бейт) дещо "парусять" при закидуванні.

Головне не бійтеся експериментувати, адже кожна приманка - особлива. Я не першовідкривач джиг-спіннерів, а лише виклав те, що знаю про ці приманки. Надіюсь це пригодиться читачам. Успіхів!
Газета Рибачок і Ко, №6 (341) 11 лютого 2010р
Дмитро Приндюк. Мова оригіналу - російська.

Категорія:

Спінінгова ловля

| Додав: Anglerdima (05.01.11) Переглядів: 3942 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.5/4
| Теги: базз-бейт, вертушка, спіннер, спіннер-бейт, джиг, спінінг, джиг-спіннери, ловля спінінгом, Приманка, тейл-спіннер
Всього коментарів: 1
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]