Головна » Статті » Інші статті

Власний ставок на присадибній ділянці

 Присадибною водоймою нині людей не здивуєш. Але ставок на обійсті не тільки дає можливість розводити рибу, зрошувати сад-огород, мати воду на випадок пожежі, він ще й поліпшує мікроклімат, загальне естетичне сприйняття садиби. Однак тут піде мова про рибництво.

 

 Облаштування присадибної водойми

 Перед кожним потенційним рибником постає питання: з чого почати? Фахівці радять: з аналізу води, що живитиме водойму. Одночасно слід з"ясувати структуру грунту там, де її буде розташовано. Дуже заболочені, особливо із слаборозкладеним торфом грунти непридатні, а піщані - малопридатні. Для водозабезпечення використовують струмки, джерела, невеличкі річки, озера. Водуподають самопливом каналами чи трубами, або примусово водогоном. Останній варіант вимагає додаткових енергетичних витрат. Коли є джерело проточної води, можна спорудити водойму будь-якого призначення.

Як правило, її роблять спускною. залежно від умов, ставок облаштовують з допомогою дамб, гребель, або викопують. Слід пам"ятати, що у викопних важче створювати водобмін. Якщо копануводойму наповнюють напірні підземні води, її не треба облицьовувати з середини. Коли ж вода надходить каналами чи трубами, чашу споряджають монолітним бетоном, або збірним залізобетоном. Стики герметизують. Найкращі грунти для гребель і дамб - суглинки, і супіски. Глину використовують лише всередині греблі. Сухий укіс насипу закріплюють дерном, мокрий - каменем чи плитами. Коли грунт піщаний, на дно укладають поліетиленову плівку, спаявши її за формою котловану. Греблі і дамби насипають шарами 20-30см і добре ущільнюють. Висота залежить від рівня води, а ширина по гребеню 1-4 м. Крутизна визначається станом грунту.

По центру вирівняного дна водойми у напрямку водоспуску роблять заглиблення - рибну яму. Вона допоможе швидко виловити рибу, і осушити ставок на зиму. Залишати на зимівлю рибу можна лише там, де є сприятливий кисневий режим і проточна вода. Якщо чашу бетонують, на дні влаштовують заглиблення для риб і водних рослин.Наповнюють новий котлован лише через 2-3 місяці, коли земля уляжеться, осяде. Воду напускають поступово, з інтервалами 2-3 дні. Кожна водойма повинна мати водоскид, або донний водоспуск, розиір якого залежить від її місткості.

Запуск і утримання риби.

Ставки і копанки рекомендують заповнювати наприкінці веняної повені, коли вода багата на біогенні елементи, необхідні для розвитку кормової бази. Бажано заливати водойми в час найактивнішого льоту комарів, щоб було якомога більше їх личинок. Насамперед заливають канали і заглиблення, щоб вода просочилася в грунт. Це сприяє зростанню у 2-3 рази вмісту в ньому нітратного азоту. Посилюється процес аеробного розкладання органічних речовин. При швидкому заповненні сполуки азоту, фосфору, калію, кальцію проникають у глибокі шари грунту і стають недоступними для фітопланктону.

Перед зарибленням знищують рослинні зарості, ставок вапнують з розрахунку 3-20 ц вапна на 1 га до заповнення водою чи по дзеркалу. У проточних ставках на вході встановлюють сміттєвиловлювачі з дрібної сітки, а на скиді - огороджувальну решітку, що перешкоджає виходу риби.

Вибір видів риб для вирощування залежить від багатьох факторів. Як правило, розводять декілька таких, що не конкурують у харчуванні. Ефективні поєднання коропа і сазана, сріблястого карася, і лина. У заростаючих водоймах можна вирощувати білого амура. До одного ставка мальків і товарну рибу запускають у співвідношенні 3:1. На природну кормову базу, залежно від умов, на гектар можна посадити 1,6-3 тис. мальків і 500 однорічок.

У водоймах з несприятливим кисневим режимом виправдовує себе запуск сріблястого карася (60-80%). Однорічками зариблюють ставки у квітні, а мальками - у червні-липні. Слід пам"ятати, що при спільному вирощуванні риб різного віку, у них проявляється канібалізм. Тому до однорічок підсаджують підрощених мальків. Коли у ставку є сміттєва риба, запускають хижаків (наприклад, щуку). Але за розмірами вони мають бути меншими за перших.

При вирощуванні коропа, карася, лина у ставку розміщують кілька гнізд для виробників. Для кращого викидання ікри, з гілок сосни, ялини, ялівцю влаштовують штучні нерестилища. щомісячний приріст риби визначають під час контрольного вилову волоком чи вудкою.

На підгодівлю йдуть рештки хліба, каші, макуха, зерно пшениці, ячменю, гороху, кукурудзи, комбікорми. У середньому на кілограм приросту витрачають не менше 5-6кг кормів. Теплої пори влітку рибу годують не менше 3 разів на добу. Корм кладуть у годівниці, облаштовані в місцях із сприятливим кисневим режимом на глибині 0.6-0ю8 м.

Для поліпшення якості води рекомендується періодично протягом літа рівномірно по дзеркалу вносити вапно (100-150 кг/га). З органічних добрив на мілководді у весняний та ранній літній періоди використовують перегній (1т/га), пров"ялені рослини (3 т/га), пташиний послід (5т/га).

 Корми і годівля риби у ставку.

 Важливе значення для росту риби має кормова база, що складається з природної їжі і приготовлених кормів. До природної належать зоопланктон, водорості. Це цінна, багата на поживні речовини і вітаміни їжа. Вона повинна становити не менше 20-25% раціону при ущільнених посадках. Решта припадає на штучно приготовані корми: макуху, зерновідходи, комбікорми.

 

 Зариблення власного ставка.

 Для зариблення присадибної водойми щорічно треба завозити посадковий матеріал: мальків, однорічок і цьоголіток, личинок від кількох десятків до тисячі, залежно від кормової бази, умов і площі водойми. Кількість води для транспортування зарибку залежить від температури повітря, дальності перевезень, вмісту кисню, видів і віку риби. Найсприятливіша температура для теплолюбних: влітку - 10-15 градусів за Цельсієм, навесні і восени - 5-6градусів. Воду для цього беруть із річки, озера чи ставка. Температура її має бути однаковою з тією, де знаходилась риба і куди її випускатимуть, різниця не повинна перевищувати 1-2 градуси. Якщо вона більша, перед випуском риби її потрібно зрівняти. Не можна користуватися водою з джерел, колодязів, водогонів - вона бідна на кисень.

Транспортувати зарибок краще у прохолодну погоду ввранці або ввечері. Якщо робити це вдень, слід запастись льодом (5 кг/100 л). Лід обгортають мішковиною, чи марлею, і кладуть у бочку. Замінюють воду поступово, випускаючи її з транспортної тари і додаючи свіжу, бо при різкій зміні температури риби можуть загинути від температурного шоку.

Яку рибу запускати у ставок?

У присадибих водоймах розводять коропа, лина, карася, білого амура, товстолобика, щуку, судака. З малоцінних там можуть жити верховодка, пічкур, окунь, плітка, в"юн, а також сом.

За вимогами до середовища, риби поділяються на тепло- і холодолюбних. Перші (коропові) добре рочтуть у ставках з прогрітою стоячою водою, та помірно розвинутою рослинністю. Холодолюбні риби вимоглмвіші до чистоти води, віддають перевагу високій концентрації кисню в ній. Ікру, як правило, відкладають пізно осінню на кам"янистому грунті. Там вона розвивається кілька місяців. Розповімо докладніше про найпоширеніших ставкових мешканців.

Короп - досить плодюча риба, росте швидко, має добрі смакові якості. Оптимальна температура води - 22-27 градусів за Цельсієм. Кисню досить7мг/л. Тоді приріст становитиме 5-7 грам щодоби. Взимку короп, як правило, не харчується. А взагалі їжа його різноманітна: від дрібних рачків до черв"яків, личинок комарів (мотиль) та інших комах. Навесні часто обсмоктує молоді пагони очерету. Короп добре засвоює зерновідходи, макуху, комбікорми... Статтева зрілість наступає у 4-5 років. Ікру відкладає на мілководді. Нереститься при температурі води не нижче 17-18 градусів за Цельсієм у сонячну, безвітряну погоду. Мальків з нерестових ставків пересаджують у вирощувальні водойми. До осені вони набирають 20-30 грам. Після зимівлі їх запускають у нагульні ставки, утримують до двох років. Як правило, на цьому виробничий цикл закінчується.

Карась - типово ставкова риба. Карасі є золотисті та сріблясті. Ці малорухомі, ледачі риби найкраще почувають себе у зарослях, де знаходять поживу. Якщо її достатньо, золотистий карась у 8-10-ти річному віці важить 1-1.5 кг, а сріблястий у 5-6 років - 1 кг.  Нереститься за температури води понад 18-20 градусів за Цельсієм, у другій половині травня - червні. Ікру викидає 2-3 рази з інтервалом до 7 днів. Вона прилипає до рослин і розвивається кілька днів. Сріблясті карасі мають лише самок. Тому ікру запліднюють самці золотистого карася, коропа, лина. З ікринок виходять лише самки. Карась - одна з найкращих риб для невеликих водойм. Невибагливий до кисневого режиму. Однак його розмноження слід контролювати, щоб не допустити перенаселення водойми і здрібнення риби.  Золотистий карась - сильний конкурент коропа в харчуванні. Тому ці види риб не слід запускати разом в один ставок. Для спільного проживання з коропом підійде краще срібний карась.

Лин - живе у заростях ставків, озер, річок. М"ясо його смачне, з високим вмістом білка. Невибагливий до кисневого режиму. У ставках росте повільно, а в природних умовах зустрічаються особини масою 6-8 кг у 10-12 років. Ікру викидає на водну рослинність з інтервалами в 14 днів майже все літо. Плодючість залежить від розміру самки. Нереститься у теплій воді за температури понад 22 градуси за Цельсієм. Лин добре розвивається у неспускних, зарослих ставках. Це дуже ляклива риба, боїться шуму, швидко заривається в мул, розсіюючись по ставку. Тому виловлвати її краще ятерем, вершою або вудкою. 

Білий Амур - типовий представник рослиноїдних. Якщо рослинності мало, може стати конкурентом у харчуванні коропу, поїдаючи навіть комбікорми. Тому його запускають у ставки з розрахунку 100-300шт. на гектар водного дзеркала. Приріст - 500-700 грам за літо. У водоймах-охолоджувачах ТЕС середній приріст за сезон складає 2-3 кг. У природних умовах нерест амура майже не спостерігався. Це риба штучного розмноження. 


 Товстолобик - буває білий та строкатий. Види різняться забарвленням, темпами росту, способом харчування. Білий споживає лише мікроскопічні водорості, а стокатий - ще й зоопланктон. Приріст білого товстолобика трохи менший, ніж у його побратима. Трапляються строкаті товстолобики масою до 28 кг, а білі - до 16 кг. Строкатий утворює гібридні форми з білим. На гектар нагульного ставка випускають 500-1000 однорічок, залежно від кормової бази.

Звичайно ж, дана замітка не вичерпує всіх особливостей розведення риби, зариблення, облаштування водойми і годівлі. Проте, ми радо розмістимо статті професійних рибоводів на сайті.

Із старого журналу "Мисливець та рибалка"  

Категорія:

Інші статті

| Додав: Anglerdima (09.01.11) Переглядів: 36226 | Рейтинг: 2.4/53
| Теги: водойма, утримання риби, облаштування водойми, білий амур, розведення риби, карась, запуск риби, Карп, рибництво, власний ставок
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]