Головна » Статті » Інші статті

Цивілізована риболовля. Наш погляд.

Примітка: Можливо комусь інформація нижче видасться обурливою, смішною чи неприйнятною. Це нормально… Та все ж, ми сподіваємось, що даний матеріал все-таки знайде свого читача, рано чи пізно.

Риболовля з дотриманням Законодавства.
   Слово «риболов» для нас – не пустий звук. Коли ми чуємо слово «риболов», то розуміємо, що мова йде про насамеред, людину, яка не просто ловить рибу і має захоплення, а людину, яка поважає себе, свою державу, і світ, в якому вона живе.
   Риболов... Яким він має бути? Розгрібаючи глибокі дискусії в в мережі, можна побачити, що багатьох цікавить це питання. На думку одних, риболов – той, хто упакований спорядженням за останнім писком моди. Інші говорять, що риболов – той, хто мішок риби додому приносить. Треті кажуть, що справньому риболову не потрібен улов, а головне – процес риболовлі… Скільки людей – стільки і думок. А для нас риболов – чесний. І обов’язково законопослушний.
   Всі знайомі з Правилами любительського і спортивного рибальства. Всі читають накази про обмеження риболовлі у весняно-літній та зимовий періоди, але чи всі дотримуються положень у цих документах?

риболовля
   Ми багато часу проводимо біля водойм. І те, що ми часто спостерігаємо, не завжди викликає приємні емоції.
   Наприклад, на мості стоять риболови з вудками, біля кожного відро. У відрі – кілограми маленьких підлящиків, плотви. Йдемо далі… невеликий залив, заросла мілина. Тут риболови «ганяють» золотого карася, поки клює (у верхній течії прорвало ставки), комусь попався невеличкий линок – теж в садок… Йдемо далі…. До берегу причалює човен, на дні якого мирно лежать туші десятка пристойних лящів. Риболов хвалиться уловом, який склав 10-15 кг…

   І це – не просто вигадана історія, це – сьогоднішня риболовна реальність.
У наведених випадках риболови порушують Законодавство України.
  У Правилах риболовства вказано:
«..Забороняється :
ловля риб занесених до Червоної книги України (золотий карась)
вивезення (винесення) риби, раків у кількості, що перевищує добову норму лову (на водоймах загального користування – 3кг, на приватних водоймах – 5кг)...
...лов риби і водних безхребетних, менших розмірів, ніж зазначені в додатку цих Правил рибальства. (плотва – 18 см, лящ – 32см, лин – 20см)
Максимально допустимий прилов риб і раків, менших за встановлений розмір, допускається всіма видами дозволених цими Правилами рибальства любительських знарядь лову, не більше 30% за підрахунком поштучно від загального улову за видами, вказаними в додатку цих Правил рибальства…
»
відпусти
Також наведемо ще цитати з Правил рибальства
«…Любительське рибальство здійснюється:
На водоймах загального користування - з берега або з човна, вудками всіх видів із загальною кількістю гачків не більше п'яти на рибалку і спінінгом.
На водоймах, на яких впроваджене платне рибальство:
з берега або човна - вудками усіх видів із загальною кількістю гачків не більше десяти на рибалку і спінінгом
На водоймах, наданих громадським об'єднанням для організації любительського рибальства:
- Членам громадських об'єднань за їх членськими квитками з берега і з човнів вудками всіх видів із загальною кількістю гачків не більше 10 на рибалку і спінінгом;
- Іншим особам забороняється…
»
   Думаю, багатьом доводилось бачити ловлю на 5-6 донних вудок, причому кожна снасть має по 3-5 гачків. А за Правилами, то можливо використовувати всього 5! Зазвичай, такі риболови не можуть похвалитися хорошим уловом, адже при активному кльові не встигають ловити на всі вудки, і зрозуміо, що при постійному пере закиданні такої кількості снастей – риба насторожиться, а той взагалі покине район «бомбометання».
  Крім того:
«…В нерестовий заборонний період любительське рибальство може вирішуватися органами рибоохорони на спеціально визначених ділянках водойм однією поплавковою вудкою з одним гачком і спінінгом з берега…»
   Коли клює – то й одною наловиш. А як не клює, то лови хоч на десять – результат той самий.
   Від кількісного методу до якісного вже давно перейшли спортсмени. І це не так стосується нересту, скільки самого підходу до риболовлі. Краще мати 10 різних снастей чи оснасток (для різних умов ловлі) , щоб пристосовуватися як під зовнішні умови на водоймі, так і під «настрій» і активність риби. Подивимось на спортсменів – на водоймі в них при собі купа різних вудок, оснасток, але ніхто з них не ловить кількома вудками одночасно, а добиваються вони прекрасних результатів через те, що знають і вміють застосовувати відповідно до умов ловлі ті снасті, що є у них..
риболовля«…Любительський лов риби в зимовий період (від льодоставу до скресання криги) дозволяється зимовими вудками з блешнею вертикального блесніння з гачком не більше № 10, мормишкою, наживкою і живцевою снастями із загальною кількістю гачків:
на водоймах загального користування, а також закріплені за громадськими об'єднаннями - не більше п'яти на рибалку;
на водоймах, де впроваджене платне рибальство - не більше десяти на рибалку…»

  А тепер до реальності:
Десятки жерлиць (живцевих снастей) на вкритому льодом водосховищі – до болі знайоме явище…

«Забороняється лов водних живих ресурсів:
…….способом багріння, …..
»
  На Дніпрі «лежачі» рибаки деруть рибу драчами, в Херсоні товстолобика з плотин і шлюзів підбагрюють снастями з купою гачків…. Дуже стає популярна ловля з льоду на балансир «в приглядку», коли риболов старається вп’яти гачки приманки в рибину, що підійшла в точку ловлі.

  Тих, хто ловить рибу недозволеними знаряддями, ми називаємо браконьєрами.
Тих, хто ловить понад норму, виловлює рибу, яка не дозволена до вилову, або ще й таку, що не доросла до відповідних розмірів, напевне, слід теж назвати браконьєрами.


   Зазвичай ті, хто не дотримується вищевказаних положень у правилах, наговорюють на діяльність браконьєрів, через яку чисельність риби і її переважаючий розмір стрімко зменшуються.
  З подібними словами, такі риболови гребуть з водойми всю рибу, незважаючи на її кількість, розмір чи рідкісність.
   З їхніми поглядами багато погоджуються, адже «все рівно випущену рибу зловлять браконьєри».
  Що ж зостається – поряд з сіткарями і електровудочниками, виловлювати все підряд і вудкою?
Так ми ні до чого хорошого не прийдемо, і нашим дітям зостанеться лиш риба в комп’ютерних іграх.
   Для тих, хто впевнений у тому, що дотримуватись правил потрібно тільки після зникнення такого явища як браконьєрство, скажемо: «Браконьєрів будемо спінінгами бити тоді, коли задушимо в собі «жабу».» Спробуємо пояснити свою точку зору: коли ми своїми власними руками зробимо щось для природи, замість того, щоб у неї забрати – віддати їй, або ж повернути відібране, ми почуватимемо відповідальність за це, і ніколи не допустимо, щоб над нашими хорошими справами знущались браконьєри та любителі забити морозильник рибою.
   І мова тут не йде про людей, які ледве зводять кінці з кінцями, і ловлять рибу,щоб прогодувати сім’ю.
   Вони не читають риболовних журналів, і не спілкуються на інтернет-форумах. І рибу не продають, заради грошей, як браконьєри.
Риболов – це той, хто працює, і тратить зароблені кошти на риболовлю. А браконьєр заробляє, розоряючи водні ресурси, вбиваючи рибу.
   Для звершення, додамо, що в Європі для риболовів вже давно існують чіткі правила, які стосуються різноманітних аспектів рибної ловлі. Зокрема, пам’ятка для риболовів «Як вести себе при зустрічі з браконьєрами, або якщо ви стали свідками порушення Правил риболовства»
  Основна ідея таких пам’яток – безпека цивілізованого риболова, який став свідком без волі на те.
Наведеио основні положення звідти:
1. Не наближуйтесь до павопорушника.
2. Якщо це можливо зробити непомітно – слід зняти протиправні дії на фото-відео- камеру
3.Якщо це можливо зробити непомітно – запишіть номер авто, на якому приїхали правопорушники.
4. Браконьєрство – це кримінальний злочин. Завжди сповіщайте поліцію про відомі вам випадки порушення Правил риболовства, і зберігайте запис, або інформацію вашого повідомлення.
5. Якщо у вас є підозри, що Правила риболовства порушуються – дзвоніть по телефону гарячої лінії в Агенство по охороні навколишнього середовища.
6. Якщо ви володієте інформацією про крадіжку риби з водойм, або нелегальне транспортування, передачу риби – дзвоніть по телефону гарячої лінії у відповідну інстанцію. Дзвінок буде конфіденційним.
7. Якщо інцидент стався на приватному риболовному господарстві – потрібно звернутися до власника, за яким закріплені дані угіддя, а також проінформувати поліцію.


  Звичайно, можна багато говорити про недосконалість Законодавства, але правила існують, їх потрібно дотримуватись, і брати участь у їх вдосконаленні.
  А бідкатися про поганий улов через діяльність браконьєрів доцільно лиш тоді, коли сам правил не порушував.
  Тоді браконьєрами займатимуться відповідні органи, а ми, риболови – дотримуймось існуючих Правил, забудьмо інколи про «хочу», а згадаймо про «потрібно». І вже скоро українські риболовні журнали і веб-сайти будуть переповнені фотографіями щасливих рибалок з трофеями в руках, а наші діти матимуть змогу насолодитися успішним процесом ловлі риби на водоймі, а не за комп’ютерами.
   І ці декілька правил, описаних вище, ми рекомендуємо взяти кожному для себе на озброєння і вдосконалення – і риболовам, і представникам відповідних структур, які теж часто читають закони «між рядками».
Тому що штрафувати дідуся на тисячі гривень за «зайвий карасик» в садку – це так само безглуздо, як і закривати очі на товариша з сіткою в човні.


Спіймав і відпусти?

   Чому ми ніяк не можемо впіймати нічого путнього в наших річечках, чому так часто відбуваються рибалки, що їх називають ОП. І чому коли не подивишся будь-які забугорні телепередачі про рибалку, так у них завжди й на все клює та ловиться майже завжди велика риба. Отож, чому в нас так мало попадається великої риби? Чому левову частину рибалок ми навітьне бачимо покльовки? А винні у цьому всьому ми ж самі.
   Для того, щоб впіймати рибу потрібно витратити чимало грошей, це не є секретом. Мало того, що потрібно купити вудку з гачком і ліскою, так ще й треба заплатити за бензин, щоб дістатись до водойми. А там потрібно підкормити місце не дешевою привадою, щоб риба "підійшла”. За наживку потрібно теж віддавати на базарі гроші. А на додачу до цього всього на теперішній час ще й потрібно купувати білет на багатьох водоймах, за можливість там відпочивати і ловити рибу. Я опущу ще й інші моменти, такі як їжа, спеціальне спорядження і тому подібне. Все це є витратами на риболовлю.

   Звичайно, що витративши стільки коштів людина хоча чогось взамін. І часто взамін бере рибу з водойми. Зараз ми напишемо, що рибу забирати є зайвим. Її якраз і потрібно випускати.
   Так а для чого це все? Навіщо топити у воді так важко зароблені кошти і не мати нічого в замін, хоча б декілька банок рибних консерв? А давайте подумаємо, для чого астрономи-любителі купляють дорогі телескопи і ночами на проліт вдивляються в зоряне небо? Для чого акваріумісти викладають кругленькі суми за невидані рибки, які живуть тільки в спеціальній воді, підсоленій спеціальною сіллю? Для чого страйкболісти купляють іграшкові автомати за ціною справжніх? З рештою, для чого наші матері та бабусі вишукують нитки з рідкісними відтінками та вишивають рушники і серветки, які все-рівно потім лежать стопкою в комоді?Тому що це хобі! І на рівні з усіма іншими неймовірними хобі являється дуже хорошим способом боротьби зі стресом, розвиває кругозір, допомагає самореалізуватися.

   Ворог у страйкболі гине не по-справжньому і через 15 хвилин він стане знову в стрій, що був новий раунд гри; зорі будуть світити на небі все наше життя; нитки для вишиванок будуть завжди доступними в магазинах. А ось запечений з овочами десятикілограмовий короп не зможе підрости до п’ятнадцяти кілограм. Не зможе тихим літнім вечором вискочити з гладкого плеса водойми та плюхнутись об воду з голосною луною, що розходиться навкруги. Він більше не зможе прогнати по жилах риболова порцію адреналіну, натягуючи жилку як струну. Єдине що він зможе, це стати кісткою в горлі голодного браконьєра.   Коли з захопленням відпускаемо рибину в рідну стихію, ми впевнені в тому, що через тиждень, через два, через місяць я знову приїду на цю водойму і ця ж сама рибина надасть мені чергову мить задоволення. На багатьох водоймах риба, що була виловлена неодноразово, стає впізнаваною серед риболок і має своє власне ім’я. Дуже цікаво спостерігати як, наприклад, Шрам за тиждень набрав 120 грам, а товариш казав, що Микита після зимівлі схуд на півкілограма… Відпущена нами риба стає розумнішою, хитрішою, вибагливішою, що змушує нас напружувати мізки, і міркувати, де ж її ту рибу знайти, і як спровокувати її на покльовку!

спіймав-відпусти
     Варто лише переглянути будь яку телевізійну передачу про рибалку в країнах Західної Європи. Рибу там з природних місць проживання ніхто з роду не бере, тому і виростає вона там до шалених розмірів. Клює навіть в самій захудалій річечці! А якщо людині вже так не терпиться поїсти риби, то вона іде в супермаркет і купує там собі півтора кілограми риби. Хоча, норми вилову теж існують.
   Але судячи з скандального випадку у Великобританції, «наші» міри не мають.
  Ми свідомо нічого тут не написали про браконьєрів і інших поганих людей, бо на них жодного впливу з боку риболовів немає, а от перевиховати себе самого цілком можливо. Все в наших руках.
   Відношення до риби потрібно змінювати спочатку в собі, потім не зважаючи на опір і нерозуміння — переконати своїх батьків і близьких людей, що риби це не тільки їжа, а ще й друг. І вінцем результату буде вірне виховання власних дітей.

Дитина впіймала першу рибку в своєму житті, якій ми відразу подарували свободу.  Перш ніж набивати садок, чи мішок – ми задаємо собі питання: скільки риби потрібно нам? І чи варта купа риб’ячих трупів хвалебних коментарів від друзів під фотографією у соціальних мережах і на риболовних сайтах?
  Але відпустити рибу – це не означає вирвати з рота гачок, і кинути абияк у воду…


Як зберегти рибу, правильно з нею поводитись на рибалці.
Правила поводження з рибою:
 • Ні в якому разі не беріть рибу за очі, губи чи зябра! Наприклад, сом береться за нижню губу. Карп - одною рукою біля анального плавника, другою підтримуємо в районі грудних плавників.
 • Дрібна риба зберігається у просторому садку, в тіні і на достатній глибині
 • Садок, і підсака мають бути виготовлені з матеріалу ,який не пошкодить ні плавці, ні луску, ні слизовий шар риби.
 • крупна риба утримується в окремих садках-мішках окремо
 • не можна тримати велику рибу стоячи – вона може висковзнути з рук і забитися;
 • Дрібну рибу слід тримати акуратно і легко.
 • в короповій рибалці обов’язково використовується спеціальний мат для риби змочений водою, щоб класти на нього рибу. Ніхто рибу на землю не кидає! Як альтернативу мату можна використати іншу «підстилку» з неабразивного матеріалу, наприклад, товстий поліетилен.
 • рибу на маті слід постійно поливати водою;
 • тримати рибу на березі якомога менше часу;
 • у випадку наявності на тілі риби ранок -їх потрібно обробити їх спеціальним антисептичним засобом
 • І наврядче рибі сподобається запах перегару від риболова, який її цілує.

Як відпустити?
 • не кидати рибу з висоти у воду, а акуратно випускати, щоб не забилась;
 • Якщо ловля ведеться в забродку – можна не торкаючись до рибини звільнити її від гачка.
 • гачок з рота не видирати а діставати акуратно. Хоч риба і не відчуває болі, але харчуватися точно не зможе. При потребі слід скористатися екстрактором.
 • Якщо оснастка з рибою заплутались у підсаку – слід відрізати поводок, звільнити рибу, і відпустити, чи відправити в садок, а лиш тоді розплутувати снасть.
 • Якщо риба «в’яла» після фото сесії - потримайте її трохи у воді у природному її положенні. Вона оговтається, і попливе у своїх справах.
 • Тримати рибу потрібно лиш мокрими руками. 
 • Якщо травми, що отримала риба під час виводжування або діставання гачка вже несумісні з життями – слід забрати рибу. Якщо ви не впевнені – збережіть рибу деякий час у окремому садку – якщо вона прийде до тями – відпустіть.
 • При відпусканні великої риби – слід користуватися матом. Якщо риба буйна – можна легенько прикрити їй очі – вона заспокоїться.
 • Чим менше маніпуляцій ви проводитимете з рибою – тим скоріше вона повернеться до свого звичного способу життя.
 • Риба, як і людина є невід’ємною частинкою природи, то ж і ставитися до водних мешканців потрібно відповідно.
спіймав-відпусти

Чистий берег і водойма.
   Особисто нас, як цінителів природної чистоти, перспектива риболовлі біля купи сміття, не приваблює, і навіть, лякає.
   Та що там приховувати? Всі ми любимо спостерігати за природою, адже це є невід’ємний аспект рибної ловлі. А як захоплюють нас фото зелених, чистих берегів і кришталевої води….
   Але на риболовлі складається враження, що люди більше люблять дивитися фото, ніж споглядати природу, як таку. Купи сміття, пляшки, пакетики, обривки ліски…
«Громадяни, які займаються любительським рибальством, зобов'язані:
підтримувати належний санітарний стан водойм, не залишати на берегах водойм, не залишати на берегах водойм і на кризі сміття та інші відходи, не допускати засмічення та забруднення водойм іншим чином;
»


   Дане положення з Правил рибальства я процитував не випадково. Адже вищевказаний текст прописаний, насамперед для рибаків, які часто викидають пакетики з прикорми, пляшки, обривки ліски, пінопласт та інше барахло прямо на берег, чи у воду. Дехто спалює, або закопує - це не правильно!
   Декілька сміттєвих поліетиленових пакетів у рюкзаку місця багато не займуть. Проте, якщо зібрати хоча б всі свої відходи (не кажучи вже про те, що місце ловлі прибрати), і забравши з собою, викинути в потрібне місце – берег і водойма будуть чистими. Хтось відпочиватиме, чи ловитиме рибу у тому місці, і буде дивуватися первозданним виглядом природи. Лиш стадний інстинкт змушує нас викидати сміття там, де воно вже присутнє. І рука не підніметься смітити на чистому березі! А тих, хто на таке здатен – потрібно примусово змушувати прибирати берег.
   Для риболовів, які є власниками автомобілів, збір і вивіз сміття з берегу я вважаю обов’язком! Адже не потрібно на плечах тягнути мішок зі сміттям. Лиш зібрати в пакунок, і довізши в багажнику до сміттєвого баку, викинути (по дорозі додому).
   Багато хто говорить, що своє сміття він забирає з собою. А чи достатньо цього? А прибрати біля місця, на якому ловимо? А сусіду пакет вручити, щоб він, червоніючи, зібрав свої пакетики, пляшки і пінопласт? І нічого образливого тут немає: Насмітив – прибери!

чистий берег

Запам’ятаймо:
  -залишені на березі чи у водоймі обривки ліски, пакетики, пляшки можуть призвести до гибелі риби, яку ми з вами так любимо ловити.
  - не потрібно змінювати природні елементи ландшафту – для вогню не рубаймо прибережну рослинність. Сухі гілки підійдуть краще, та й для вогню слід скористуватись спеціальними плитками, або мангалами.
  - недопалки курцям слід класти собі до кишені, а не викидати у воду, чи на берег. Один недопалок отруює близько 60 літрів води.

  І не слід соромитися прибирати сміття власноруч, підключати до процесу дітей, товаришів по риболовлі. Як говорили древні: «Жодна капля не вважає себе винною в потопі…».
  Вигляд куп сміття навкруги створює враження, що це цілком нормально, і так має бути. Через це природу потрібно зберегти у первозданному вигляді, щоб наші діти знали, якою вона є, і має бути!


  У кожного свій погляд на процес (чи результат) риболовлі . Ми поділилися з читачем своїм.


Стаття була опублікована у тижневику "Рибачок і Ко" (№28, 29. 2013р).
Автори: Дмитро Приндюк, Віктор Малафей. Фото авторів.
Категорія:

Інші статті

| Додав: Anglerdima (10.08.13) Переглядів: 3772 | Рейтинг: 4.8/4
| Теги: риболовля, чистий берег, риболовне законодавство, риболовний етикет, no kill, спіймав-відпусти
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]